Riddare Templet Esaias Tegnér

Riddare Templet Esaias Tegnér instiftades lördagen den 1 april 1905 av Oskar Eklund.

Vårt Tempel blev ett IT den 1:a april 1905,  ett VT den 28:e november 1906 och slutligen
 ett RT den 8 december 1917. 

Templets Mästare:
1905-1907 Alfred Nyberg
1907-1929 Johan M Lidén
1930-1935 Janne Stenbäck
1936-1948 August Lind
1949-1953 Otto Engström
1954-1964 Jens O Jensegård
1965-1970 Helge Sjönvall
1971-1974 Carl-Folke Wallquist
1975-1986 Göran Almquist
1987-1993 Folke Widmark
1994-2013 Leif Brodén
2014- Christer Nilsson