Tempel Riddare Orden

Tempel Riddare Ordens logotype

Norra Provinskapitlet

Norra Provinskapitlet omfattar hela Norrland inkluderande Templen i Gävleborg.

Boden - RT Bröderna

Adress:Kungsgatan 24, Boden

Mästare: Karl-Anders Isaksson

Sekreterare: Kjell Larsson
E-post: boden@tempelriddareorden.se

Mötesschema
Kalender för Templets egna möten.
december 2017
MTOTFLS
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« Nov   Jan »

Templets möten

För mer information om mötet, klicka på raden.
Hudiksvall - RT Idun

Adress: Trädgårdsgatan 16, Hudiksvall

Mästare: Kjell Lindberg

Sekreterare: Börje Edoff
E-post: hudiksvall@tempelriddareorden.se

Styrelsen
Iduns Mästare
Iduns Mästare

Mästare: Kjell Lindberg.
Tel: 0652-13363, 073-8485427.
E-post: kjell.a.lindberg@gmail.com

ViceMästare: Ulf Eklund
Tel:
0650-550509,      070-5357966.
E-post: uleeklund@msn.com

Undermästare: Åke Berglund.
Tel: 070-3863057.
E-post: ake.berglund@svenskakyrkan.se

Sekreterare:Börje Edoff
Tel:
0650-18435,      070-2102132.
E-post: borje.edoff@iogt.se

Ceremonimästare: Ove Nygren.
Tel:
0650-10520, 070-3242186.
E-post: nickanove@hotmail.com

Skattmästare: Torbjörn Bodare.
Tel: 0650-22441,        073-0887309.
E-post: etb42@hotmail.com

Bokhållare: Roland Eriksson.
Tel: 0650-31498,     070-3987476.
E-post: gunhild.norin@bredband2.com

Kaplan:
Björn Johansson.
Tel: 0650-30302,070-2624257

Förre Mästare: Evert Marcusson.
Tel: 0650-550113,    070-2446564
E-post: evert.marcusson@telia.com

Mötesschema
Kalender för Templets egna möten.
december 2017
MTOTFLS
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« Nov   Jan »

Templets möten

För mer information om mötet, klicka på raden.
Kiruna - RT Malmen

Adress: Reenstiernagatan 33B, Kiruna

Mästare: Sven Bergman

Sekreterare: Bertil Holm
E-post: kiruna@tempelriddareorden.se

Mötesschema
Kalender för Templets egna möten.
december 2017
MTOTFLS
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« Nov   Jan »

Templets möten

För mer information om mötet, klicka på raden.
Piteå - RT Bothnia

Adress: Nygatan 21, 943 31 Piteå

Mästare: Ola Lindberg

Sekreterare: Lars Carlström
E-post: pitea@tempelriddareorden.se

Styrelsen

MÄSTARERÅD (MR) 2017

Övre raden fr.v: Sekreterare: Lars Carlström, Skatt Mästare: Kurt Engman,
Kaplan: Lorentz Holmgren, Ceremoni Mästare: Stefan Dhalberg.
Nedre raden fr.v: Vice Mästare: Lars Hjelm, Mästare: Ola Lindberg, Under Mästare: Ola Landin.

Mästare Olov Selinus
1937 - 1955

Möten
Kalender för Templets egna möten
december 2017
MTOTFLS
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« Nov   Jan »

Templets möten

För mer information om mötet, klicka på raden.
Utpost Öjebyn

Templet ansvarar för Utposten i Öjebyn

Mötesplats:
Oddfellows Lokaler, Nygatan 21, 943 31 Piteå
(se fliken Möten för kommande möten)

Telefon:
0911 - 21 14 16

Sändebud: Tommy Eriksson.
Adress: Laxstigen 36, 941 39 Piteå
Telefon: 070-535 57 92
E-post: pitetommy@rocketmail.com

Upost-sekreterare: Olov Stoor
Adress: Tenorgränd 13, 942 33 Öjebyn
Telefon: Tel: 073-681 86 56
E-post: olov.stoor@allt2.se


Utpostens styrelse
Bakre rad fr.v: FVH: Johan Lindblom SB: Tommy Eriksson
Främre rad fr.v: UPS: Olov Stoor KFV: Mats Vikgren AVH: Ulf Nårsa

Skellefteå - RT Sirius

Adress: Stationsgatan 17 A, Skellefteå

Mästare: Gösta Andersson

Sekreterare: Stig Stefansson
E-post: skelleftea@tempelriddareorden.se

Utposten Lövånger

Templet ansvarar för Utposten i Lövånger E-post lovanger@tempelriddareorden.se

Sändebud: Åke Hägglund Telefon: 0702-536095 E-post: ake.m.hagglund@telia.com

Sekreterare: Mats-Olof Löfroth Telefon: 0913-430 39

Kalender
december 2017
MTOTFLS
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« Nov   Jan »

Utpostens möten

För mer information om mötet, klicka på raden.
Sundsvall - RT Verdandi

Adress: Frimurarorden, Köpmangatan 46, Sundsvall 

Mästare: Magnus Hummelgård

Sekreterare: Mats Danielsson
E-post: sundsvall@tempelriddareorden.se

Söderhamn - RT Valkyrian

Adress: Norrtullgatan 11, Söderhamn

Mästare: Göran Björkström

Sekreterare: Karl Brodin
E-post: soderhamn@tempelriddareorden.se

Umeå - RT Umeborg

Adress: Östra Kyrkogatan 14, 903 30 Umeå

Mästare: Micael Andersson

Sekreterare: Anders Perstrand
E-post: umea@tempelriddareorden.se

Östersund - RT Jämteborg

Adress: Kyrkgatan 61 A, Östersund

Mästare: Lars Ivarsson

Sekreterare: Jan-Erik Tedemar
E-post: ostersund@tempelriddareorden.se

Utposten Strömsund

Templet ansvarar för Utposten Strömsund Denna Utpost är den äldsta aktiva Utposten i Tempel Riddare Orden.

Utposten i Strömsunds kommun har sin verksamhet i IOGT-NTO-lokalen i Hammerdal.

Sändebud: Tore Olofsson Adress: Näsvägen 6, 833 35 Strömsund Telefon:  0670 - 500 28

Sekreterare: Jan-Gunnar Eliasson Adress: Hallviken 400, 833 92 Strömsund Telefon: 070-2992505

Kommande möten